Congratulations to everyone on a successful 2016/17 season. On Saturday 20th May the following presentations were made:

 

Midweek Ladies Junior Club Member of the Year: Cameron Webb

Rising Star Award: Ella Nurkic and Ethan Cooke

Junior Shield Award: Charlotte Ch’ng and William Gardner

 

Tennis West MVP Awards for Summer Pennant Season:

Junior MVP Sunday Junior Girls 14& under: Charlotte Ch’ng

Senior MVP Awards: Overall MVP Winner for BGPTC: Nick De Lima

MVP Thursday Night Women’s Doubles: Wati Hartley

MVP Tuesday Night Mixed Doubles: Keder Kale

MVP Saturday Men’s Open: Nick De Lima

MVP Saturday Women’s State League: Katy O’Shea

MVP Saturday Women’s Open: Tonya Glogowski-Watson

 

 

Club Championships

ADULTS RESULTS

Mens Open Singles:  Austin Vos , r/u – Nicholas De Lima, consolation – Liam Dolan

Ladies Open Singles:  Katy O’Shea, r/u – Madelaine Muller-Hughes, consolation – Tonya Glogowski-Watson

Mens Open Doubles:  Nicholas De Lima & Austin Vos, r/u – Patrick De Ravel and Dan Sewell

Ladies Open Doubles:  Hannah Appleyard & Tonya Glogowski-Watson, r/u – Catherine Brock & Katy O’Shea

Mixed Open Doubles:  Madelaine Muller-Hughes and Austin Vos, r/u – Marissa Gianotti and Matthew Gibson

Mixed Doubles Social Division: Caroline Dinnie and Bruce Stubbs

Mens o/35 Doubles:  Colin Griffin and Peter Hille

Mens o/35 Doubles Social Division: Jay Aouf and Ole Hammer

Ladies o/35 Doubles:  Fiona Greenshields & Stephanie MacDonald

Ladies o/35 Doubles Social Division: Louise Dumas-Soale & Wati Hartley

Mixed o/35 Doubles:  Stephanie MacDonald & John MacDonald, r/u – Catherine Brock & Peter Hille

Mixed o/35 Doubles Social Division:  Louise Dumas-Soale & David Dumas, r/u – Kirsten Hoad & Nihal Yatawara

 

JUNIOR RESULTS

16/U Girls Singles: Tonya Glogowski-Watson, r/u – Belinda Jayaprakash

16/U Boys Singles: Mason Grosse, r/u – Tarik Basic

16/U Girls Doubles: Sophie Ammali & Belinda Jayaprakash, r/u – Tonya Glogowski-Watson & Ella Nurkic

16/U Boys Doubles: Mason Grosse & Seamus Pandit, r/u – Tarik Basic & Ethan Cook

14/U Girls Singles: Ella Nurkic, r/u – Lucille Miller

14/U Boys Singles: Cameron Webb, r/u – Ethan Cook, C-1 – Milos Stanojlovic

14/U Girls Doubles: Ariane Sofia Ghodsi & Isabella Pitaro, r/u – Alyssa Gottardo & Emily Prime

14/U Boys Doubles: Aiden Cook & Cameron Webb, r/u – Yu Weng Choong & Jack Peel

12/U Girls Singles: Lily Fairclough, r/u – Caprice De Luca

12/U Boys Singles: Yu Weng Choong, r/u – Jay Fairclough, C-1 – Lachlan Biagioni

12/U Girls Doubles: Caprice De Luca & Lily Fairclough, r/u – Carmen Diotte & Ava Northcott

Orange Ball Singles: Andreas Herrmann, r/u – Darshyn Mannar

Orange Ball Doubles: Andreas Herrmann & Joshua Vong, r/u – Amrit Jessy & Rohan Jessy

Green Ball Singles: Gerard Jadianto, r/u – Benjamin Galvao

Green Ball Doubles: Gerard Hadianto & James Macbeth, r/u – Jackson Lawton & Jaden Palfrey

Club Championships Results and Presentations for 2016/17 Season